Deniz Taşar Şarkıcı, şarkı yazarı

Diğer Sanatçılar

Şarkı ve söz yazarlığının yanı sıra, tasarım ve görsel sanatlar alanlarında da üretimleri olan müzisyen Deniz Taşar`ın müziğini tek bir türle ifade etmek mümkün değil çünkü onun içinde, dinleyip sevip hissettiği farklı tarzlar var ve o da tutkusu olan müziğin peşinden giderken deniyor, deneyimliyor, kendini ve müziğini keşfediyor.

Kendine has vokal tavrı ve ses rengiyle Türkiye`deki caz vokaline yepyeni bir soluk getiren Deniz Taşar`ın müzik kariyeri, Robert Kolej orkestrasında başladı. Dört yıl boyunca orkestranın vokalistliğini yapan Taşar, bir yandan da tiyatro ve müzikallerde oynadı. `Onur Öğrencisi` olarak mezun olduğu Yıldız Teknik Üniversitesi İletişim Tasarımı Bölümü`nde okurken, okulun müzik bölümü öğrencileriyle kurduğu gruplarla konserler verdi. Amerika ve Portekiz`de aldığı sanat ve iletişim tasarımı eğitimlerinin ardından İstanbul`a döndü ve okulunun caz bölümü öğrencileriyle Deniz Taşar Quartet`i kurarak ilk caz standardı yorumlarını kaydetti.

2013 yılında `Nardis Genç Caz Vokal Yarışması`nda birincilik, Akbank `JAmZZ`de `En İyi Yorum` ödüllerinin sahibi oldu. Bunların sonucunda Estonya`da Nomme Caz Festivali`nin düzenlediği `Uluslararası Genç Caz Vokal Yarışması`nda Türkiye`yi temsil etme hakkını kazandı ve Venedik Caz Festivali kapsamında sahne aldı. Aynı yıl grubuyla katıldığı `İKSV Genç Caz Yarışması`nı kazanarak İstanbul Caz Festivali`nde ve ardından da  Akbank Caz Festivali, Bozcaada Caz Festivali ve XJAZZ Berlin, İstanbul, Ankara ve İzmir`in programlarında yer aldı. 

2016`da solo kariyerine hız vererek, Türkçe şarkılarından oluşan `Uykuda Bir Bulut` adlı ilk solo albümünü yayınladı. Söz ve müziği kendine ait beş şarkıdan oluşan ve Lin Records etiketiyle çıkan albüm, müzik yazarlarınca ve özellikle İstanbul caz müzik dünyasında övgüyle karşılandı. Aynı yıl, bas gitarist Şentürk Öztaş ile birlikte duo projeleri Songs From A Breeze`in `Chapter One` albümünü yayınladılar. Albümde yer alan İngilizce parçalarının sözleri de, aynı zamanda ortak besteci olan Taşar`a ait.

Snarky Puppy grubunun üç Grammy ödüllü yaratıcısı Michael League; caz müzisyeni, yazar ve tanınmış Filistin aktivistlerinden Gilad Atzmon, günümüz İngiliz caz dünyasının efsane saksofoncularından Soweto Kinch, New York`ta yıldızı hızla parlayan klarnetçi Oran Etkin gibi dünyaca ünlü isimlerin yanı sıra; Türkiye caz sahnesininden birçok usta isim ve genç neslin önemli caz müzisyenleriyle çeşitli projelerde yer aldı.

Deniz Taşar İKSV’nin 2019 yılında yayınladığı ve cazın önde gelen isimlerinin önerileriyle hazırladığı `Türkiye caz sahnesinde 2010’lu yıllara damga vuran 100 parça` listesinde üç parçasıyla yer aldı.

Onu Ona Ona Onu adlı parçasını Nisan 2019’da, ikinci albümünün ilk single`ı Uzaktan`ı da Nisan 2020’de dijital olarak yayınlayan Deniz Taşar, Haziran ayında yönetmen Ozan Açıktan’ın ilk Türk Netflix yapımı ‘Yarına Tek Bilet’ filmi için yazmış olduğu The Unfold isimli parçayı yayınladı. Taşar müzik çalışmalarının yanı sıra, 2020 Şubat’ında ilk kişisel sergisi OTUZ ile duyurduğu yeni heyecanı seramik sanatında da üretimlerde bulunuyor. 

Deniz Taşar festivale özel yazıp seslendirdiği A Thank You Card isimli parçayla Akbank Caz Festivali’nin Ekim ayında yayınlanan 30. Yıl plağında yer aldı.

Deniz Taşar şarkıları yazıp albümün tüm görsel dünyasını da desen ve tasarımlarıyla inşa ettiği ikinci solo albümü ‘Pişman Olunmayan Dünler’i Şubat 2021’de yayınladı.

İKSV Alt Kat ve İstanbul Caz Festivali işbirliğiyle çocuklara yönelik hazırlanan altı bölümlük YouTube serisi ‘Deniz Taşar’la Müziğe Yolculuk’ u yazıp sunan Deniz Taşar’ın; Can Bonomo, Caner Özyurtlu, Hayal Köseoğlu, Kalben gibi isimleri ağırladığı en güncel projesi ‘Pişman Olunmayan Dünler’ podcast ise yayınlanmaya devam ediyor.  

19 Mart 2022’de WOW Istanbul / Dünya Kadınları Festivali İstanbul kapsamında konser vermek için, Londra Caz Festivali direktörü Pelin Opçin ile Pozitif’ten Elif Cemal’in küratörlüğünde kurulan ve sadece kadın müzisyenlerden oluşan WOW İstanbul Kolektif’te şarkı ve vokalleriyle yer aldı, Nijerya asıllı İngiliz saksofoncu Camilla George ile birlikte grubun müzik direktörlüğünü gerçekleştirdi.

Deniz Taşar’ın bas gitarist Halil Çağlar Serin’le birlikte yapmış olduğu I’m the Sky, I’m the Earth 2022 Nisan sonunda yayınlandı.

11.05.2022