Salman Gambarov Piyanist, kompozitör

Diğer Sanatçılar

Temsil bölgesi: Türkiye

Kariyeri boyunca cazın farklı müzikal kültür ve stillerle ilişkisine dair ifadeler sunmaya çalışan caz piyanisti, besteci ve aranjör Salman Gambarov 1959 yılında Azerbaycan’da dünyaya geldi. Opera sanatçısı Huseynagha Hajibababeyov’un kızı olan annesi Sura Gambarova, ona müzik sevgisini aşılayan kişiydi. Salman henüz 4 yaşındayken piyano çalıyor ve oldukça zorlu eserleri çıkarıyordu. Ardından devam ettiği müzik okulunda sıradan olmaktan uzak çalışı ve müziğe yaklaşımıyla çevresini etkilemeyi başardı.

Öğrencilik dönemi müzikle ilgili düşünce yapısını, tarzını ve yeteneklerini  şekillendirirken, bir yandan da asıl yaratıcı yanı olan akademik, ulusal ve avant-garde müzikal anlayışının temellerinin atıldığı yıllardı.  Pİyanist olarak eğitimine Azerbaycan Devlet Koservatuarı’nda devam eden Gambarov 1983 yılında teorisyen-müzikolog ve 1990 yılında kompozitör olarak mezun oldu.

Caz eğitiminin gerekliliğinin farkında olan Salman, kendisini cazın farklı tarz ve tavırlarında geliştirdi. 1996 yılında, elemanları projenin hedeflerine bağlı olarak değişen Bakustic Jazz`ı kurdu. Bakustic Jazz önce cazın geleneksel kanadında dolaştı, ardından post-bop`tan fusion ve modal caza uzanan bir yol izledi.

Montreux Jazz Festival (İsviçre), Kassel Musical Days ve Freiburg Zelt Music Festivali (Almanya),  Bonn Bethoveen Festivali (Almanya), Buenos-Aires `Piano Piano` Festivali (Arjantin) gibi uluslararası festivallerde sahne aldı. Varşova, Stockholm, Şikago, Moskova, Basel, Berlin ve Brüksel başta olmak üzere pek çok şehirde konserler verdi.

Salman Gambarov, geleneksel çerçevenin dışındakileri keşfetmeye çok açık bir müzisyen. İflah olmaz bir araştırmacı olan Gambarov,  kendine has stilini yıllar süren denemelerinin üzerine inşa etti.  “Tanıdık gelen her durumda, her zaman yeni ve bilinmeyen bir şeyler bulunabilir". Gambarov Bakustic Jazz`in yanı sıra  cazla çeşitli müzik türlerini birleştiren projelerde sıkça yer alıyor.  Amerikalı trompetçi Amir ElSaffar, İtalyan akordiyonist  Luciano Biondini, Alman tenor saksofoncu Werner Englert, soprano Farida Mammadova, Hintli şarkıcı Vasumathi Badrinathan dünyanın farklı köşelerinden birlikte projeler ürettiği müzisyenlerden bazıları.

İranlı kemençe ustası Kayhan Kalhor, Kürt asıllı Türkiyeli şarkıcı Aynur ve Kürt kökenli Alman tanbur virtüözü Cemîl Qoçgirî ile birlikte yer aldığı, ‘Herkes bir diğerine ihtiyaç duyar ve her birimiz diğerimiz için varız’ anlamına gelen etnik müzik grubu Hawniyaz’ın, Guardian tarafından 4 yıldızla değerlendirilen albümü, 2016’da Harmonia Mundi tarafından yayınlandı.

Salman Gambarov 2014 İstanbul Caz Festivali’nde; Yıldız İbrahimova, Önder Focan, Şenova Ülker, Fatih Ahıskalı ve Ferit Odman’la birlikte sahne aldı.

DİSKOGRAFİ
 
Hidwa. Lullabies for Troubled Times (Dima Orsho), 2019
Morgenland All Star Band: Live in Beirut, 2018    
Euroasians Unity, 2018
Awakening (Alim Qasimov), 2017
Hawniyaz, 2016
Morgenland All Star Band: Dastan, 2014
Bakustic Jazz Live in Morgenland Festival, 2011
Standarts Dialogue (live w. Werner Englert), 2005
East or West, 2005