Temsil bölgesi: Tüm dünya, Art Bridge işbirliği ile

Salman Gambarov (Azerbaycan) - piyano
Armen Hyusnunts (Ermenistan) - soprano & tenor saksofon
Şentürk Öztaş (Türkiye) - bas gitar
George Melikishvili (Gürcistan) - davul

2017 yılında Gürcistan’ın başkenti Tiflis’te düzenlenen Kavkaz Caz Festivali’nin eğitim programı için ilk kez bir araya gelen bir Azeri, bir Ermeni, bir Gürcü, bir de Türk müzisyen; birlikte geçen dört günün ardından hem insani olarak hem de müzikal anlamda öyle bir paylaşım yaşamışlardı ki, festival bittiğinde artık kendilerine Kavkaz Jazz Quartet diyorlardı.

Salman Gambarov, Armen Hyusnunts, George Melikishvili ve Şentürk Öztaş. Farklı kuşaklardan, farklı müzikal disiplin ve geçmişlerden birbirini hiç tanımayan 4 müzisyen kısa sürede öyle büyük bir uyum yakalamıştı ki, sanki yıllardır birlikte çalıyorlardı. Bunun çok da sık rastlanmayan bir şey olduğu konusunda herkes hemfikirdi. Müzikal paylaşımlarının yanı sıra, toplumsal ve sektörel olarak yaşadıkları şeylerin benzerliği de bu bağın kurulmasında önemli bir faktördü.  Kültür politikaları, ilk feda edilenin caz olması ve kaliteli bir şeyler yaratmaya çalışırken yaşanan zorluklar konuşulurken, adeta herkes birbirinin cümlesini tamamlıyordu. Bu da birlikte bir şeyler üretmeye devam etmek için harika bir motivasyondu.  

Salman Gambarov alışılmış çerçevelerin dışını denemeye açık bir müzisyen, Bakustik Caz grubunun yanı sıra, dünyanın birçok yerinden müzisyenle, farklı etnik müzikleri cazla buluşturan projeler yapıyor.

Armen Hyusnunts Ermenistan Devlet Caz Orkestrası’nın sanat yönetmeni ve şefi.  Armenian Navy Band’in üyesi, Arto Tunçboyacıyan’la bir de trio’su var. Çalışında doğuyla batının hoş bir karışımı var, bize yakın nameler, ustaca çalınmış.

George Melikishvili Gürcistan doğumlu ama kariyerinin büyük bir bölümü New York’ta geçmiş. Esperanza Spalding, Avishai Cohen, Raul Midon gibi isimlerle çalmış. Davulculuğunun yanı sıra kendisi aynı zamanda bir şarkıcı / şarkı yazarı.

Ve grubun en genci Şentürk Öztaş. Şarkıcı Deniz Taşar’la birlikte gerçekleştirdiği  bas-vokal duo projesi Songs From A Breeze ile yakın zamanda caz sahnesine de giriş yapan Öztaş, Türkiye’nin aranan stüdyo ve eşlik müzisyenlerinden.

Gruptaki  müzisyenler farklı birikim ve müzikal ifade biçimlerine sahip ve hepsi müziğe kendi dokunuşlarını katıyor. Belki aynı dili konuşmuyorlar ama birlikte kendi müzikal dillerini yaratıyorlar. Birlikte ve ahenk içindeler, kendi renklerini koruyarak. Repertuarları kendi orijinalleri ile 4 ülkenin geleneksel parçalarının düzenlemelerinden oluşuyor. Konserlerinde kanun, duduk, saz ve vokal gibi konuk enstrümanlar oluyor.

Müzikal bir birliktelik olmasının yanı sıra, Kavkaz Jazz Quartet aynı zamanda bir de barış projesi. Kafkasya bölgesinde yaşanan tüm anlaşmazlıklara rağmen, aynı sahnede yanyana duruyor ve birbirlerine mutlak bir saygı duyuyorlar. Her konserleri insan olmaya dair müzik üzerinden bir kutlama, kim olduğumuzdan önce insan olduğumuza dair zarif bir hatırlatma. Onların arasında kimlikler yok, sadece müzik ve sevgi var.