Charles Pasi Şarkıcı, şarkı yazarı, armonikacı

Diğer Sanatçılar

Temsil bölgesi: Fransa hariç tüm dünya

Fransız - İtalyan şarkıcı, şarkı yazarı ve armonikacı Charles Pasi’nin etiketlerle hiçbir zaman işi olmadı. O içinden gelen müziği yapıyor ve eğer illa da gerekliyse, bu müziğin adını koymayı dinleyenlere bırakıyor.  Soul, caz, funk, blues, rock; müziği bütün bu etkileri taşıyor ama o formlarla oynamayı ve sürprizi seviyor, müziğinin kendine haslığı da buradan geliyor. Bildik malzemeleri kullanıyor ama kendi mutfağından geçirerek ortaya koyduğu füzyon, buğulu vokali ve alametifarikası olan armonika çalışıyla gurme bir şefin imzasını taşıyor. İngilizce yazdığı sözler çoğunlukla eğlenceli, ritmik, hayatı ti’ye alan, bazen karanlık, melodilerse bir o kadar renkli.  Müziğinde dinleyeni baştan çıkaran bir nevi sihir var. 
 
21 yıldır  gürültü patırtıdan uzak, arkasında büyük medya kampanyaları olmadan, kalbinin seçtiği yolu izliyor. Ona eşlik edenlerse bir armonika, bir kalem, dolup taşan bir kalp ve bu hayatta varolma sebebinin bu olduğu hissi.

2011 yılında çıkarttığı ‘Uncaged’, sırtını blues’a dayamış ilk albümü ‘Mainly Blue’dan farklı olarak, müzikal zincirlerini kırdığı, armonikanın kendisine verdiği özgürlüğü sonuna kadar kullandığı ve etkilenmiş olduğu tüm tarzları müziğine yansıtmaktan çekinmediği, sınıflandırılamaz bir albüm. Free cazın efsane isimlerinden Amerikalı saksofoncu Archie Shepp albümde iki parçada yer alıyor.
 
İlk kez bir prodüktörle çalıştığı üçüncü albümü ‘Sometimes Awake’ 2014’te çıktı. Kendisinin şahsi davetiyle Neil Young’ın Fransa turnesinin açılış konserlerini çaldı. 
 
Charles Pasi dünyayı dolaşmaya ve müziğiyle temas ettiği herkesi içine alan büyüsünü paylaşmaya devam etti. Armonikadaki virtuozitesi, hayatın içinden şarkı sözlerindeki samimiyet, derinlere dokunan vokali paylaştıkça olgunlaştı, olgunlaştıkça büyüdü ; hayranlık uyandırıcı bu genç yetenek, bir modern zaman ozanına dönüştü. 
 
2017 sonunda ise, bu dönüşümü gözden kaçırmayan Blue Note’la yaptığı sözleşmenin ilk albümü, kendisinin ise dördüncü albümü ‘Bricks’ yayınlandı, Charles Pasi efsanevi prodüktör Don Was’ın yönettiği plak şirketinin imzaladığı ilk Fransız şarkıcı oldu. 
 
Charles Pasi Kasım 2018’de, Türkiye’deki ilk konserlerini XXF Very Very French festivali kapsamında, İstanbul ve Ankara’da verdi.
 
Şubat 2021`de Charles Pasi`nin Blue Note`tan ikinci albümü olan beşinci albümü ‘Zebra’, pandemi nedeniyle planlanandan neredeyse bir yıl sonra yayınlandı.
 
Diskografi
 
Zebra                                   Blue Note Records, 2021            
Bricks                                  Blue Note Records, 2017
Sometimes Awake            Believe Recordings, 2014
Uncaged                             Charles Pasi, 2011
Mainly Blue                       Charles Pasi, 2005