Türkiye caz sahnesini yakından takip edenlerin iyi tanıyacakları beş müzisyenden oluşan SPIN, bugünkü kadrosuyla saksofonda Yahya Dai, gitarda Sıtkı Sırtanadolu, piyanoda Selim Benba / Jeff Giansily, kontrbasta Kağan Yıldız / Apostolos Sideris ve davulda Ferit Odman’dan oluşuyor. SPIN, ismini ünlü piyanist Thelonious Monk’un meşhur bir hareketinden, konserlerinde müzik yükseldiği zamanlarda kalkıp adeta huşu içinde kendi etrafında dönmesinden alıyor.

Grubun temelleri 2000’lerin başında, ortak bir müzikal dil konuştuklarını farkeden Selim Benba ve Sıtkı Sırtanadolu tarafından atıldı. Zamanla grubun müzikal çizgisini ortaya koyan besteler birikti ve 2006 yılında ‘İLK’ isimli albümlerini yayınladılar. Saksofonda Yahya Dai, kontrbasta Erdal Akyol ve davulda Ferit Odman albümde yer alan diğer müzisyenlerdi. Albümde sekiz orijinal parça vardı. Grubun besteleri ağırlıklı olarak Sıtkı Sırtanadolu’nun imzasını taşısa da, kolektif yaratım SPIN müziğinin mayasını oluşturuyor.   

SPIN` in müziği, cazın çağdaş kanadında yer alan ve günümüz cazının tadlarını taşıyan, New York’tan Avrupa cazına kadar uzanan bir çizgiye sahip.  Grubun bestelerinin çoğunda kuvvetli melodiler öne çıkarken, armonik zeminler de doğaçlama için grup üyelerine özgür alanlar tanıyor. Dinleyiciyle iletişim kurmak, duyguyu karşı tarafa doğru aktarabilmek grup için oldukça önemli. Tahsin Ünüvar, Cem Aksel, Erdal Akyol, Emre Kartari, Apostolos Sideris, Berke Özgümüş, Ekin Cengizkan; SPIN kadrosunda performans sergilemiş ve sergilemeye devam eden müzisyenlerden.

Aradan geçen yıllarda müziğini daha da olgunlaştıran ve bolca yeni beste yapan SPIN, bir yandan ikinci albüm hazırlıklarını sürdürken, öte yandan da canlı performanslarına devam ediyor.