Viyana Konservatuarı ve Viyana Müzik Akademisi mezunu klasik  ve caz müzik piyanisti, besteci  Sabri Tuluğ Tırpan’ın seslendirilmiş senfonileri, oratoryosu, konçertoları ve oda orkestrası eserleri var ama klasik müzik Tırpan’ın kendini müzikle ifade ediş biçiminin sadece bir kısmı. Avusturya’da sergilenmiş müzikalleri, Türkiye’de yaptığı film ve tiyatro müzikleri ile yayınlanmış 3 tane caz albümü var.

Tuluğ Tırpan’ın müziği Anadolu’yu Balkanlar’a ve batıya bağlayan bir köprü olarak tanımlanabilir. Türkiye ve Balkanlar halk müziğinin gücü ve hüznü, Sufi müziğinin maneviyatı, Avrupa klasik müzik geleneği, Amerikan cazı ve müzikalleri onun müziğinin temel taşlarını oluşturuyor. Tuluğ Tırpan hangi türe yoğunlaşırsa yoğunlaşsın, bilgi ve zerafetle bezeli müziğiyle, içsel yolculuğuna çıkma gücünü müzikte bulan, orada keşfettikleriyle de dış dünyaya uzananlara sunacak çok şeyi var.  

Mavi Sürgün, Mevlana-Simyacı Senfonik Şiiri ve Kahraman Türk Kadınları Oratoryosu’nun bestecisi olan Tuluğ Tırpan’ın müzikal vizyonu bunlarla sınırlı değil; Alice ve Hababam Sınıfı müzikalleri, Türk rock müziği repertuarının butik sunumu ‘Türk Rock Antolojisi’ ve Ahmet Ertegün’ü anma projesi ‘Atlantikli Yıllar’ ile müzik direktörlüğünü yaptığı  ‘Çağan Irmak Filmlerinden Şarkılar’ konseri, TEGV yararına yapılan Şarkılarla Filmler konseri ile ‘Rock Müzikaller’ serisi popüler müzik çalışmalarına birkaç örnek.

Kendi grubu Tuluğ Tırpan Trio ile yaptığı çalışmaların yanı sıra Trilok Gurtu, Antonio Sanchez, Kai Eckhardt, Benny Greb, Juan Garcia Herreros, Al di Meola, Dave Weckl, Mike Stern, Nicholas Simion, Fernando Paiva, Wolfgang Puschnig, Paulo Fresu, Nils Peter Molvaer, Ibrahim Maalouf, klasik kemancı Patricia Kopatchinskaja gibi dünyaca ünlü müzisyenler ve Türkiye’den Cihat Aşkın, Zara, Sertab Erener, Göksel Baktagir gibi isimlerle çalıştı.

KARİYERİNDE ÖNE ÇIKANLAR

2007’de ‘Mevlana Yılı’ dolayısıyla bestelediği MevlanaSenfonik Şiiri, Vienna Classical Players ve Voralberg Senfoni Orkestrası tarafından seslendirildi.  Eser daha sonra yıl boyunca Türkiye’nin farklı şehirleriyle; Viyana, Pecs ve Saraybosna’da seslendirildi.  

Aynı yıl Hayko Cepkin, Pamela Spence, Demet Evgar, Demir Demirkan, Özge Fışkın ve Ogün Sanlısoy’un solist olarak yer aldığı Rock Müzikaller projesinin müzik direktörlüğünü yaptı.

2008 yılında James Lovelock‘tan esinlenerek yazmış olduğı GAIA – Dünya Senfonisi adlı eseri, Viyana Gençlik Orkestrası tarafından Süreyya Operası’nda seslendirildi.

2009 yılında İstanbul Devlet Tiyatroları`nın sahnelediği "Ne Dersin Azizim" adlı oyun için bestelediği müzik ile 13. Afife Tiyatro Ödülleri`nde Yılın En Başarılı Sahne Müziği ödülüne aday gösterildi.

2010 yılında Büyük Oyun adlı film için yaptığı müzik 21. Ankara Uluslararası Film Festivali’nde En İyi Özgün Müzik ödülüne layık görüldü.

Üç kadın ses, anlatıcı, piyano, koro ve orkestra için yazdığı görkemli eser “Kahraman Türk Kadınları”, ilk kez 2010 Kasım ayında iki gün üstüste İzmir’de sergilendi ve 30.000 izleyiciye ulaştı.

2012 Mart’ında düzenlenen üç günlük bir etkinlikte kemancı Cihat Aşkın ile Beethoven`ın tüm piyano ve keman sonatlarını yorumladı.

2012 yılında dünyaca ünlü perküsyon ustası Trilok Gurtu’yla birlikte çalışmaya başladı ve Paulo Frescu, Nils Peter Molvaer ve Ibrahim Maalouf gibi önemli müzisyenlerin de yer aldığı "Spellbound"  albümünde çaldı, o zamandan beri de Gurtu’yla dünyanın birçok yerinde konserler veriyor.

2014 yılında Kral Lear’in modern bir versiyonu olan ve ilk gösterimi 19. İstanbul Tiyatro Festivalinde yapılan Kral (Soytarım) Lear’in müziklerini yaptı.

Aralık ayında hem müzik direktörü hem de fikir babası olduğu ve TEGV yararına yapılan Şarkılarla Filmler konserinde Gökçe Bahadır, Belçim Bilgin, Şebnem Bozoklu, Deniz Çakır, Cem Davran, Yetkin Dikinciler, Demet Evgar, Barış Falay, Mert Fırat, Emre Karayel, Özgü Namal, Gonca Vuslateri`nin de içlerinde bulunduğu oyuncuları konsere hazırladı.

2015 yılında Türk rock müziği repertuarının butik bir sunumu olarak tanımlanabilecek olan Türk Rock Antolojisi projesini, Can Bonomo ve Fatma Turgut’un vokallerde yer aldığı bir konserle hayata geçirdi.

Aynı yıl  eserleri; 1. Piyano Konçertosu, ‘Orkesta İçin Sessiz Diyaloglar’ ve Mevlana Senfonisi CRR Senfoni Orkestrası tarafından yorumlandı.

2016 Şubat’ında gösterime giren, Türkiye’de şimdiye kadar yapılmış en iddialı animasyon filmi Kötü Kedi Şerafettin’in müziklerini Oğuz Kaplangı ve Serhan Çeliköz’le birlikte yaptı.

Mart 2016’da; Gökçe Bahadır, Işıl Yücesoy, Çağan Irmak, Halil Sezai, Yetkin Dikinciler, Cemal Hünal ve Tuğrul Tülek’in solistleri arasında yer aldığı ‘Çağan Irmak Filmlerinden Şarkılar’ konserinin müzik direktörlüğünü yaptı.

Nisan 2016’da Hayal-i Temsil oyununun müzikleriyle 20. Afife Ödülleri’nde, En İyi Sahne Müziği dalında aday oldu.

8 Haziran 2016’da Tuluğ Tırpan Quartet’le Tiflis’teki Kavkaz Caz Festivali’nin açılış konserini çaldı.

Başrollerini ‪Demet Evgar‬, ‪‎Esra Dermancıoğlu‬ ile Binnur Kaya‬`nın paylaştığı ‪‎ve prömiyerini 7 Temmuz 2016’da dünyanın en büyük tiyatro festivali Avignon`da yapan Kozalar‬ oyununun müziklerini yaptı.

17 Ocak 2017’de İş Sanat’ta gerçekleştirdiği Türk Rock Antolojisi II konserinde; Doğan Duru, Pamela Spence, Mert Fırat, Serhat Kılıç, Seyyal Taner ve Özkan Uğur yer aldı.

28 Mart 2017’de tiyatrocu Serhat Kılıç’la birlikte Atlantic Records repertuarından seçme parçaların yorumlandığı ‘Atlantikli Yıllar’ konserini gerçekleştirdi.

Rıfat Ilgaz’ın kült eseri Hababam Sınıfı’nın BKM yapımı müzikalinin müzik direktörlüğünü yaptı, müzikal için yeni parçalar yazdı.
05 Şubat 2018 tarihli CRR Caz Orkestrası konserine besteci ve solist olarak katıldı.

Senfonik eseri Mevlana-Simyacı Senfonik Şiiri’nin de seslendirildiği, 06 Şubat 2018 tarihli İş Sanat, ‘Mevlana’dan Anadolu Ozanları’na’ konserinde; sahneyi Martin Kerschbaum yönetimindeki Vienna Classical Players, Zara, Erdal Erzincan, Okan Yalabık, Burcu Karadağ ve Su Güneş Mıhladız ile paylaştı. 

Şubat 2019’da Zorlu PSM’de gösterime giren, Serdar Biliş’in yönettiği ve başrollerinde Serenay Sarıkaya, Enis Arıkan, Ezgi Mola ve İbrahim Selim’in yer aldığı Alice müzikalinin müziklerini yaptı.

Halikarnas Balıkçısı’nın aynı adlı kitabından esinlenerek yazdığı Mavi Sürgün adlı eserinin prömiyeri 15 Mart 2019’da İş Sanat’ta yapıldı. Klasik ve güncel müzik ögelerini rock tınılarıyla harmanladığı müziği, Beyti Engin rejisörlüğünde, Kardeş Türküler’in solistlerinden Feryal Öney’in etnik-atmosferik vokalleri, Yetkin Dikinciler`in anlatımı, Su Güneş Mıhladız’ın modern dans gösterisi ve ebru sanatçısı Garip Ay’ın interaktif sunumu ile hayat buldu.

BESTECİNİN ESERLERİNİ YORUMLAYAN GRUP VE ORKESTRALARDAN BAZILARI:

Vienna Classical Players, Amsterdam Metropole Orchestra, Devlet Senfoni Orkestrası (İzmir, Istanbul ve Bursa), Aşkın Ensemble, Prag  Filarmoni, Wiener Jeunesse Orchestra, Voralberg Senfoni, Makam Yaylı Sazlar Orkestrası, Izmir Devlet Opera ve Balesi ve Eskişehir Senfoni Orkestrası. Orkestra şefleri; Ibrahim Yazıcı, Naci Özgüç, İnci Özdil, Martin Kerschbaum, Patrick Souillot, Kyrill Petrenko, Nayden Todorov, Herbert Böck. 

YER ALDIĞI FESTİVALLERDEN BAZILARI:

Miles Davis Caz Festivali Polonya, Graz Caz Festivali, ELB Jazz, Valamar Caz Festivali, Jazz Fest Wien, Schleswig Holstein Festival, Cosmo Jazz, Jazz over Villach, Istanbul Caz Festivali, Ankara Caz Festivali, Akbank Caz Festivali, Turkey Now 2008 (Hollanda), Pecs Festivali, Silver Bay Yaz Festivali Amerika, Mare Nostrum Vienna, Feldkirch Festival, Klagenfurt Festival, Antalya Piyano Festivali, Jeunesse Bach 2000 Avusturya, Uluslararası Davos Genç Konser Sanatçıları Müzik Festivali, CRR 1. Piyano Festivali.

DİSKOGRAFİ

1998    Mozart Koncerto No. 21 Do Major, KV467 "Elvira Madigan"
Tuluğ Tırpan: Piyano, Vidin Filarmoni Orkestrası / Nayden Todorov, M.M.O.

2003    1001 Nights (Fantasia alla Turca aranjmanı)
Ferhan & Ferzan Önder, EMI Classics
 
2003    Santos de Casa
Fernando Paiva Group, Fishtank Records

2005    My Red Color
Tuluğ Tırpan Group, Fishtank Records

2009    My Green Color  
Tuluğ Tırpan Trio, Pozitif

2010    Devrim Arabaları
Film Müziği, Simya Müzik

2011    Bir Avuç Deniz
Film Müziği, Ada Müzik

2012    My Blue Color
Tuluğ Tırpan Trio, Lin Records

2013    Two Day Trio
Benny Greb Trio, Herzog Records

2013    Spellbound
Trilok Gurtu, Moosicus Records

ESERLERİ

MÜZİKALLER
Hearts, 2000
Figaro, 2004
Ne Dersin Azizim, 2009
King (Soytarım) Lear, 2014
Alice, 2019

ORKESTRA İÇİN ESERLER
Missa Pacemi (Koro, yaylı çalgılar orkestrası, solistler için missa), 2003
Mevlana Senfonik Şiir (Yaylı çalgılar orkestrası ve solistler için senfonik şiir), 2007
Gaia Senfonisi (Çocuk korosu, orkestra, bariton, e. gitar), 2008
1. Piyano Konçertosu, 2010
Kahraman Türk Kadınları Oratoryosu (Koro, orkestra, 3 soprano, anlatıcı, piyano), 2010
Çello konçertosu ‘Orkestra için Sessiz Diyaloglar’, 2015
Mavi Sürgün, 2019

ODA MÜZİĞİ
Yaylı çalgılar dörtlüsü için Resitatif Adagio, 1996  
Çello ve piyano için fantazi, “Uyanış”, 1997
Keman ve piyano için fantazi, “Yansımalar”, 1999
İki piyano için “Fantasia alla Turca”, 2003
Küçük caz grubu ve vokal için “Üsküdar’a Gideriken Üzerine Çeşitlemeler”, 2005
Piyano üçlüsü için Evfer, 2007
Piyano üçlüsü için Tango Macabre, 2010
Obua, klarinet, fagot, korno ve piyano için "Mavi Sürgün 1”, 2012  

SOLO ENSTRÜMANLAR
Solo flüt için doğaçlamalar, 1997
Piyano için üç parça, 1995
Solo çello için doğaçlamalar, 1996

BALE MÜZİĞİ

Ah Tamar, 2012

FİLM MÜZİKLERİ
Free Radicals (Yön: Barbara Albert) , 2003
Hotel  (Yön: Jessica Hausner) , 2004  
Crash Test Dummies (Yön: Jörg Kalt), 2004
Büyük Oyun (Yön:  Atıl Inaç), 2008
Bir Avuç Deniz (Yön: Leyla Yılmaz), 2011