Antik Myndos kentiyle ilgili duyarlılık oluşturmak ve Myndos’u gün ışığına çıkarmak için Gümüşlük Akademisi Vakfı ve Renkli İşler tarafından düzenlenen Myndos Umut Konserleri Zuhal Olcay, Bulutsuzluk Özlemi, Ezginin Günlüğü ve Kardeş Türküler’in katılımıyla gerçekleşti.

Bodrum’un Gümüşlük Beldesi’nde, antik Myndos kenti sınırları içinde yer alan ve  sanatseverler için adeta kurtarılmış bir bölge olan Gümüşlük Akademisi’ndeki konserler Bodrumlular için yepyeni bir deneyimdi. Kalabalık ve keşmekeşten uzak, doğanın dinginliğinde, her biri türünün önde gelen isimleriyle gerçekleşen bu butik konserler serisi, aynı zamanda da bir sosyal sorumluluk projesiydi.

Bu tarihsel mirasa sahip çıkmayı öncelikli görevleri arasında gören sanat, kültür, ekoloji ve bilimsel araştırma merkezi Gümüşlük Akademisi Myndos’un korunması için Türkiye ve gerekirse dünya çapında bir seferberlik başlatmaya hazırdı, Myndos Umut konserleri bunun oldukça ses getiren ilk adımı oldu.

Gümüşlük Akademisi’nin bahçesinde, Meşeli Göl kıyısındaki amfitiyatroda gerçekleştirilen konserlere katılan sanatçılar, Akademi`nin bu konuda yaratmak istediği farkındalığa destek vermeyi gönüllü olarak kabul ettiler.
 
‘Myndos Umut Konserleri’ 31 Temmuz gecesi Zuhal Olcay konseriyle başladı. Muhteşem bir açılıştı. Konserin müzikal kalitesinin ve büyüleyici atmosferinin yanı sıra Zuhal Olcay`ın Gümüşlük`te rant oyunu oynayanlara "Buradan o amcalara sesleniyorum. Myndos için buradayım. Devam ederlerse yine gelirim." şeklindeki gerillavari seslenişi gazetelere haber oldu ve Fatih Çekirge`nin Hürriyet Gazetesi`nde yazdığı yorum üzerine Kültür ve Turizm Bakanlığı konuyla ilgili soruşturma başlattı.
 
8 Ağustos Cumartesi gecesi gerçekleştirilmesi planlanan Melike Demirağ ve Tayfun Talipoğlu’nun Yol ve Arkadaş konseri elde olmayan sebeplerle iptal oldu. 15 Ağustos’ta Bulutsuzluk Özlemi ve 22 Ağustos’ta Ezginin Günlüğü konserleriyle devam eden seri 4 Eylül gecesi Kardeş Türküler’in bütün şarkıların hep bir ağızdan söylendiği, coşku dolu konseriyle sona erdi.

Myndos Umut Konserleri yaratılan bu farkındalıktan rahatsız olanların tüm kösteklemesine rağmen antik Myndos şehri üzerinde oynanan oyunlara ışık tutarken, Gümüşlük adına önemli bir adım atılmış oldu.
 
Myndos, üzerinde modern yapılaşma olmayan nadir antik kentlerden biri. Karya uygarlığının başkenti Halikarnassos, Bodrum’un modern yapılarının altında kaldı, ama Myndos için hala umut var.