Ermenistan`da Türkiyeli bir sergi

Attila Durak`ın gün ışığına çıktığı 2007 yılından beri Türkiye, Amerika ve Avrupa`da 26 kez sergilenen Ebru: Kültürel Çeşitlilik Üzerine Yansımalar fotoğraf sergisi üç yıllık bir çabanın ardından 5 Mayıs Perşembe günü Ermenistan`ın başkenti Erivan`da açıldı.

Erivan’ın en önemli sanat galerisi ACCEA - Armenian Center for Contemporary Experimental Art`da açılan sergi 220 fotoğrafla şimdiye kadarki en büyük Ebru sergisi oldu.Serginin “Ebru’dan Torunlar’a: Türkiye’deki Kültürel Çeşitlilik Üzerine Yeni Kavramsallaştırmalar (ya da Son Tartışmalar)” adını taşıyan paneli Attila Durak ile Ebru kitabının editörü Ayşe Gül Altınay ve Ebru yazarlarından Fethiye Çetin ile  Takuhi Tovmasyan’ın katılımıyla gerçekleşti. Daha önce panele katılacağı duyurulan Ebru kitabı yazarı ve Kamer başkanı Nebahat Akkoç ile sergiyi bir Ebru dostu ve gazeteci olarak izleyecek olan Akif Kurtuluş yeşil pasaportlu oldukları ve iki ülke arasında diplomatik ilişki bulunmadığı için Ermenistan`a gelemediler.
 

 
250 kişinin katıldığı şimdiye kadarki en kalabalık panelde Ermeni bir katılımcının ayağa kalkıp "Ben de bu yakınlaşmanın, bu çözüm arayışının bir parçası olmak istiyorum, ne yapabilirim?" diye sorması ve Ebru ekibini kastederek "Bu kahramanları ayakta alkışlayalım, herkes ayağa kalksın" demesi üzerine bütün salon ayağa kalkarak Ebru panelistlerini alkışladı.

Sergiden iki gün önce yapılan basın toplantısına Ermenistan medyası büyük ilgi gösterdi ve sergi haberi bütün gazetelerde ve televizyonların ana haberlerinde geniş yer buldu.

 

Attila Durak`ın basın toplantısında da söylediği gibi bu serginin sanat üzerinden bir diyalog başlatması, insanların birbirini kimliklerinden önce insan olarak görebilmesi, anlayabilmesi ve bu sergiyi gezen herkesin kendi iç ebrusuna bakmasına vesile olabilmek en büyük dileğimiz.
Bir önceki sayfaya dönmek için tıklayınız