Ebru Ermenistan yolcusu

Ebru projesi fotoğraf sergisi ve paneli ile Türkiye’nin kültürel çeşitliliğinden bir kesit sunarken toplumlar arasında sanat üzerinden diyalog kurma arzusuyla Mayıs ayında Erivan’a gidiyor.

Fotoğraf sanatçısı Attila Durak’ın Türkiye’deki çok kültürlülüğü belgeleyen Ebru projesi, geride bıraktığı 11 Türkiye, 2 Amerika ve 13 Avrupa sergisi ile yaklaşık 350.000 kişiye ulaştıktan sonra Mayıs’ta Ermenistan’ın başkenti Erivan’da sanatseverlerle buluşuyor.
 
Ebru sergisi 5 Mayıs 2011’de Erivan’ın en önemli sanat galerisi ACCEA - Armenian Center for Contemporary Experimental Art’da açılacak ve Türkiye’nin kültürel zenginliği ay sonuna kadar Ermenistan’lı sanatseverlerle paylaşılacak.
 
Serginin “Ebru’dan Torunlar’a: Türkiye’deki Kültürel Çeşitlilik Üzerine Yeni Kavramsallaştırmalar (ya da Son Tartışmalar)” adını taşıyan paneli Attila Durak ile Ebru kitabının editörü Ayşe Gül Altınay ve Ebru yazarlarından Fethiye Çetin, Nebahat Akkoç ve Takuhi Tovmasyan’ın katılımı ile aynı gün saat 15:00 itibariyle aynı mekanda gerçekleşecek. Panelde Ebru’nun Türkiye ve Avrupa’daki yolculuğu paylaşılacak. Çetin ve Altınay aynı zamanda yeni kitapları Torunlar’dan da bahsedecek.  
 
Türkiye ve Ermenistan’dan kurumlar ile Fransa’daki Ermeni diyasporasının bir kısmı belki de ilk defa bir sanat projesi için kolları birlikte sıvadı. Projenin destekçileri Civilitas Vakfı, Açık Toplum Vakfı, Hrant Dink Vakfı, Fineco, Balnak, Bosch, Anadolu Kültür, Agos, Aras, Accea ve Actual Art.
 
Ebru sergisi içerdiği fotoğraflar ve dostluğa çağrı yapan mesajıyla iki ülke toplumunun birbirini daha iyi tanıması, iletişime geçmesi ve bir bağ kurmasına yardımcı olabilecek bir proje. Serginin 2007 yılından beri dünyanın çeşitli yerlerinde farklı toplumlara sunulmuş olması neticesinde edinilmiş bir çok insani, kültürel ve toplumsal birikim var. Bu birikimi Ermenistan toplumuyla paylaşmak, sergiyi izleyen herkesin kendi ebrusuna bakmasına ve yeni diyalog zeminlerinin oluşmasına vesile olmak; sanatın diyalog oluşturma konusundaki gücüne sarılarak, tarihten günümüze yaşanan olayların etkisiyle birbirinden uzak kalmış olan iki ülke insanının önyargılarını geride bırakarak birbirini anlayabilmesine katkıda bulunmak ve bu sayede ülkelerin politik düzeydeki yakınlaşmasının da yolunu  açabilmek projenin en büyük hedefi.
 
ACCEA
1/3 Pavstos Biuzand Blvd., Erivan, Ermenistan
+37410-560216  / info@accea.info / www.accea.info
Bir önceki sayfaya dönmek için tıklayınız